Uspravna muškatla ili obična kako je još nazivaju je najstarija i najviše gajena vrsta muškatli. Naše bake su ih gajile obično u starim sudovima i loncima. Volim da se našalim i da kažem da su odatle i dobile naziv lončanice.



Kakvo mesto voli uspravna muškatla



Obična muškatla, pravog imena zonalna, je između ostalog popularna i zbog svoje velike izdržaljivosti i otpornosti. Voli osunčan prostor ali ne popodnevno prejako sunce.

Ako se sadi u saksije ili žardinjere trudite se da one budu dublje. To će muškatli mnogo značiti. Imaće mnogo više cveta i lakše će te je održavati.

One su otporne na kišu i to je još jedan razlog njihove popularnosti. Imaju čvrste grane i listove tako da ih ni vetar ne oštećuje. Ako su posađene u zemlju ili u saksije koje su izložene padavinama nakon jakih kiša samo sklonite precvetale cvetove i oštećene listove.

Način zalivanja i prihrane zonalne muškatle



Zonalna muškatla ne voli vlažna zemljišta ni previše zalivanja. Ako su biljke u saksijama nemojte dozvoliti da tacne ispod budu pune vode. Bolje je za biljku da supstrat bude polu suv nego previše natopljen.

Kao i ostale sezonske cvetnice bolje je biljke zalivati ujutru. To ne moraju biti rani jutarnji sati, može i tokom prepodneva. Zemlja je tada ohlađena i biljka će bolje usvojiti vodu i imati zalihe za nastupajući dan.

Uspravna zonalna muškatla


Obična muškatla je i što se tiče prihrane tolerantna

.

Možete je prihranjivati jednom u 15 dana u početku vegetacije. Tokom letnjih meseci kada se svakodnevno zaliva prihrana može biti na 7 dana. To će uticati na više cvetanja i bolji kolorit lista i cveta.

Ako primetite da su listovi previše krupni i da su ispupčeni a ne ravni, to je znak previše jake prihrane-smanjite.

Boje i vrste zonalne muškatle



Ove obične uspravne vrste imaju sigurno najveći izbor boja. Prvo se razlikuju i po boji lista. Od svetlo zelene do tamne boje i sa raznim šarama po njima.

Visina rasta je sledeća podela. Mogu biti nižeg žbunastog rasta oko 20-30cm pa do grmova visine i preko 60cm. Ove krupnije vrste su odlične za sadnju u zemlju i bašte.

Sam izbor boja je stvarno veliki i najprobirljiviji ukusi će naći boju za sebe.

Ono što uvek volim da naglasim, što manje boja prostor će biti upadljiviji. Grupisanje biljaka iste boje u jednu celinu uvek je primetnije.


Kako muškatle spremiti za zimu



One obične muškatle koje su naše bake gajile prosto su istrešene od zemlje i okačene u prostorije koje ne mrznu. Povremeno su ih kvasili i tako sačuvali do proleća.

Sličan postupak je i sa ovim selekcijama zonalnih muškatli. Ako su biljke u saksijama, uneti u prostorije gde nije previše toplo. Povremeno orošavati i supstrat držati suv. Tako biljka ulazi u stanje mirovanja i uspešnije podnosi zimu.

Koliko naziva ima ova muškatla



I tu je posebna ova vrsta. Sigurno da ima najviše domaćih naziva. Ovo je njeno pravo ime i prezime u svetu Pelargonium zonale

Od domaćih naziva setio sam se sledećih. Ako sam nešto zaboravio slobodno pišite da dodamo.

Obična muškatla
Stara muškatla
Uspravna muškatla
Zonalna muškatla
Starinska muškatla
Lončanica
Dragan R. Sajić


Pogledajte sledeću vest

Podeli sa prijateljima