Krajem osamdesetih godina donela je prvu sadnicu nakon povratka sa letovanja i odmah je te jeseni posadila u svom dvorištu. Biljka je dobro napredovala do zime, ali u  rano proleće usledilo je veliko razočarenje - grane su bile suve.

Svi koji vole i sade biljke znaju taj osećaj kada ostanu bez neke biljke. To je teško objasniti, ali stvori se nekakava čudna veza između biljke i nas.

Nakon mesec dana primetila je da iz korena izbijaju mlade nove grane, ali nije bila sigurna da li je to Indijski jorgovan ili neki drugi izdanci. Grane su brzo rasle, kao što i raste ova biljka.

Već prvog leta je cvetala i vlasnicu nagradila prepoznatljivim cvetnim granama. Inače Indijski jorgovan je biljka koja u zavisnosti od boje može cvetati i preko 100 dana u godini. To je posebna vrednost ovog cvetnog drveta.

Sada, kada smo snimali prilog u dvorištu tetka Mire, pored te pomenute prve sadnice ona ima i druge boje Indijskog jorgovana, ali sigurno razumete koja je najdraža.

Nepunih pola veka ona druguje sa svojm miljenicom.

Sada verovatno razumete zašto sam promenio pogled ne samo prema ovoj biljci, već i prema svemu što sadimo. Sadnicu koja je donela sa letovanja bila je jedva dvadeset centimetara visoka, ali njena ljubav i upornost odgajila je ovo poluvekovno druženje.

Ima li to cenu?




Sada sledi, da tako kažem, tehnički deo o biljci, ali i saveti koje je tetka Mira naglasila.

Indijski jorgovan - uslovi gajenja


Lagerstroemia indica je biljka koja voli sunce i dobro uspeva u našim uslovima. Važno je da prilikom sadnje izaberete ušuškano mesto koje nije izloženo jakom zimskom vetru. Pored kuće ili negde na malo zaklonjenom mestu, ova biljka će odlično napredovati.
U našim uslovima poraste do 4 metra, i širina grma može biti dva tri metra, zavisi kako je orezujemo i oblikujemo.

Formira gustu krošnju prekrivenu cvetovima u bojama od bele do intenzivno crvene ili ljubičaste. Njeno lišće, koje se u jesen pretvara u zlatno-žute i bakarno-crvene tonove, dodatno obogaćuje vizuelni doživljaj.

Ova biljka nije samo lepa, već i praktična. Lagerstroemia indica je otporna na sušu kada se dobro ukoreni, što znači da ne zahteva mnogo pažnje ni vode. Prve godine je redovnije zalivajte da se korenov sistem dobro razvije. Oko biljke okopavajte i u proleće obavezno prihranite. Možete prihranjivati osmokotom ili peletiranim stajskim djubretom.

Takođe, otporna je na većinu štetočina i bolesti, što je čini odličnim izborom za one koji ne žele provoditi puno vremena brinući o svojim biljkama.

Lagerstroemia indica orezivanje i oblikovanje



Jako dobro podnosi orezivanje, što vam omogućava da kontrolišete kako će vaša biljka izgledati. Najbolje vreme za orezivanje je kasna zima ili rano proleće, pre nego što biljka počne aktivno da raste. Orezivanjem ćete podsticati bujniji rast i obilnije cvetanje.

Tokom vegetacije možete seći ištrkljale grane ako želite pravilniji oblik.




Indijski jorgovan crveni


Kao i većina ostalog cveća i ovde se najviše traži crvena boja Indijskog jorgovana. Ta boja jeste upadljiva i sigurno najviše primetna od svih ostalih boja. Cveta malo kasnije od roze i ljubičaste boje. Prirast biljke je nešto manji nego kod osnovnih boja.
Isto se preporučuje orezivanje da bi se dobila gušća i kopmaktna forma.

Ako već imate osnovne boje možete pridodati i ovu crvenu boja. Boja nije presudna i biljke koje su gušće forme i druge boje umeju da više privuku pažnju i budu upadljivije od ovih traženih jakih boja.

Prirodno raste kao žbun sa više grana ali vi možete orezivanjem ostaviti jednu centralnu granu i tako formirati izgled manjeg drveta.
Osim što je privlačna u svakom vrtu, Lagerstroemia indica može biti i sjajan izbor za drvored ili kao deo veće kompozicije u pejzažnom uređenju. Zahvaljujući svojoj adaptibilnosti i estetskom izgledu, ova biljka je idealan izbor za unapređenje bilo koje spoljne površine.

Zamislite cvetnu ogradu od ove biljke.


Indijski jorgovan u saksiji


Otporan i lako prilagodlljiv za gajenje u saksijama. Presađujte ga u dva broja veću saksiju a ne odmah u krajnju veliku saksiju. Tako će cvetati a neće sve vreme razvijati koren. Dubina sakije za veće biljke treba da bude najmanje 35cm do 40cm.

Koristite krupniju granulaciju treseta u razmeri pola-pola belog i crnog treseta.

U saksiji gajena biljka će tražiti više i češće orezivanje da bi se dobro formirala krošnja. Nemojte da vam bude žao da često orezujete grane koje štrče.

Indiski jorgovan cena


Cene na tržištu su dosta neujedačene, šta mislim da je razlog. Teže se ožiljavaju biljke i to utiče i na cenu. Prilikom kupovine nije visina najvažnija stvar koju trebate gledati, naprotiv.

Gledajte da su biljke dobro formiranog korena i da imaju bočne grane. Bolje je ako nađete sadnice proizvedene i gajene kod nas ne iz uvoza. Jednostavno su prilagodljivije na naše klimatske uslove.

Kupujte kod pouzdanog proizvođača da znate kakvu ćete biljku dobiti. Video sam da šalju i slabo ožiljene biljke, koje se kasnije osuše.





Indiski jorgovan Ožiljavanje i proizvodnja


Teško se proizvodi i to je razlog što su cene veće i neujednačene na našem tržištu. Proizvodi se od poluzrelih reznica koje se uzimaju nakon precvetavanja biljaka. Pobadaju u supstrat ili pesak i stalno orošavaju. Na proleće se pokazuju mlade žile i tada se biljka može presađivati.

Tetka Mira nam je podelila još jedan savet: "Redovno razgovarajte sa svojim biljkama. One to osećaju. I ne zaboravite da svaka biljka ima svoju priču, samo je potrebno poslušati."

Neka i vaš vrt oživi bojama i pričama koje donosi ovaj predivni jorgovan iz Indije.


Autor Dragan R. Sajić
poručite Hortikulturni BESTSELER
sada i u elektronskom formatu na latinici


Pogledajte sledeću vest

Podeli sa prijateljima